FOCUS Bikes is the leading premium brand of high end mountain bikes and road bikes with excellent quality – German Engineered for amateur athletes and professionals!
3.299,00€
COD:
FOCUS-izalco-max-8-8
Categoria: Bici complete
FOCUS Bikes is the leading premium brand of high end mountain bikes and road bikes with excellent quality – German Engineered for amateur athletes and professionals!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Telaio | Carbon technology, disc, 142×12 mm thru axle, flat mount 160/140 mm |
| Cambio | Shimano 105 Di2 ST-R7170 |
| Deragliatore anteriore | Shimano 105 Di2 FD-R7150 |
| Deragliatore posteriore | Shimano 105 Di2 RD-R7150, 12-speed |
| Cassetta | Shimano CS-R7101, 11-34T |
| Catena | Shimano CN-M6100 |
| Guarnitura | Shimano 105 FC-R7100, 50/34T |
| Movimento centrale | Shimano Pressfit Road BB86 |
| Manubrio | FOCUS Road Bar, alloy, 74 mm, 116 mm, 4° |
| Attacco manubrio | FOCUS C.I.S. 2.0 integrated, -8°, with Garmin / Wahoo-Mount |
| Serie sterzo | ACROS IS 52/ IS52 (ICR), FOCUS integrated C.I.S. |
| Sella | FOCUS |
| Reggisella | FOCUS Aero Carbon, D-shape, set-back: 0 mm: XXS-L, 15mm: XL-XXL |
| Freni anteriori | posteriori | Shimano 105 BR-R7170 | – |
| Disco dei freni | Shimano RT-CL700, front: 160 mm / rear: 160 mm |
| Ruote | DT Swiss E 1800, alloy, rim height: 30 mm, width: 22-622 |
| Pneumatici anteriori | posteriori | Vittoria Zaffiro Evo, 28-622 | Vittoria Zaffiro Evo, 28-622 |
| Paso | 8.4 kg ( – ) |
| Peso del sistema consentito | 110 kg |
| BRAND | Focus |
|---|---|
| Anno | 2026 |
| COLORE | Blackmetallic, Azurblue Tinted / Blackmetallic |
| TAGLIA | XXL, XL, XS, S, M, L, XXS |
Prodotti correlati
649,00€
12.999,00€
899,00€
1.499,00€
