Maximum XC-Race performance: The BMC Fourstroke R 01 ONE mountain bike, built for speed and efficiency on terrain.
12.999,00€
COD:
BMC-fourstroke-r-01-one-2026
Categoria: Bici complete
Maximum XC-Race performance: The BMC Fourstroke R 01 ONE mountain bike, built for speed and efficiency on terrain. Dominate the track – get yours!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Fourstroke R 01 | 01 Premium Carbon with Autodrop Technology | APS Suspension System | 120mm Travel | Fully Guided Internal Cable Routing | Post Mount Disc | 12 x 148mm Boost Thru-Axle |
| Fork | Öhlins RXC34 Carbon | 120mm Travel | DT Swisss Remote Lockout | 44mm offset |
| Front Suspension | Öhlins RXC34 Carbon | 120mm Travel | DT Swisss Remote Lockout | 44mm offset |
| Rear Suspension | Öhlins TXC2 Air | 120mm Travel | DT Swiss Remote Lockout |
| Remote Lockout | DT Swiss Remote Lockout |
| Handlebar | ICS Carbon XC | One-Piece Full Carbon Cockpit | 760mm width | 3° Up sweep | 8° Back sweep | -19° Stem angle |
| Seatpost | BMC Autodrop Integrated Dropper Seatpost | 80mm Drop |
| Saddle | Prologo Dimension NDR Nack |
| Crankset | SRAM XX SL Eagle Carbon |
| Chainrings | 34T |
| Power Meter | SRAM XX SL Power Meter |
| Cassette | SRAM XX SL Eagle Transmission XS-1299 |
| Cassette Size | 10-52T |
| Chain | SRAM XX SL Eagle Transmission Flattop |
| Rear Derailleur | SRAM XX SL Eagle Transmission |
| Shifters | SRAM AXS Pod Controller |
| Gears | 1 x 12 |
| Bottom Bracket | PF92 Bottom Bracket |
| Brake Levers / Calipers | SRAM Motive Ultimate (DB-MOTV-ULT-A1) |
| Rotors | SRAM HS2 | Centerlock |
| Rotor Size (F/R) | 180 / 180mm |
| Rims | DT Swiss XRC 1200 | 30mm Inner Width |
| Hubs (F/R) | DT Swiss |
| Tires | Vittoria Mezcal | Tubeless | 2.35" |
| Tubeless Information | Tubeless Ready Rims | Tubetype Tires |
| In the Box | Computer mount for Garmin and Wahoo |
| Tire Clearance | 62mm measured tire |
| Weight without Pedals | 11.0kg | Size M as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 3 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn red ora |
| Marketing Color | Carbon / Firestorm |
| CHF | 12999 |
| EUR | 12999 |
| USD | 13499 |
| CAD | 18199 |
| SCEUR | 13399 |
| SEK | 152500 |
| NOK | 157000 |
| DKK | 99999 |
Prodotti correlati
12.999,00€
5.999,00€
1.399,00€
13.999,00€
