Premium carbon e-road bike for epic tours: The BMC Roadmachine 01 AMP ONE with top integration and range.
8.999,00€
COD:
BMC-roadmachine-01-amp-one-2026
Categoria: Bici complete
Premium carbon e-road bike for epic tours: The BMC Roadmachine 01 AMP ONE with top integration and range. Conquer the roads anew – learn more!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Roadmachine 01 AMP Premium Carbon with Tuned Compliance Concept Endurance | Integrated Battery | Internal Cable Routing | ICS Technology Stealth Cable Routing | Fender Mounts | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Roadmachine 01 AMP | 01 Premium Carbon with Tuned Compliance Concept Endurance | Internal Cable Routing | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Drive Unit | TQ-HPR60 Drive Unit |
| Battery Pack | TQ Battery | 360 Wh | Certified by UL LLC |
| Display | TQ Grafic color Display | 2" O-LED | Bluetooth / ANT+ |
| Drive Unit Control | TQ Remote |
| Charger | TQ 4A Charger |
| Stem | BMC ICS2 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 12 | Alloy 6061 | Endurance Geometry | 125mm drop, 70mm reach, 12° flare |
| Seatpost | Roadmachine 01 Premium Carbon D-Shaped Seatpost | 15mm Offset | D-Fender Compatible |
| Saddle | Selle Italia Novus Boost Evo Superflow | Manganese Rail | 145mm |
| Crankset | Praxis Type-4 Carbon Road eCrank | 49mm chainline |
| Chainrings | Praxis e44T 110BCD |
| Cassette | SHIMANO Ultegra (CS-R8101) |
| Cassette Size | 11-34T |
| Chain | SHIMANO CN-M8100 |
| Rear Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (RD-R8150) |
| Shifters | SHIMANO Ultegra Di2 (ST-R8170) |
| Gears | 1 x 12 |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO Ultegra (BR-R8170) |
| Rotors | SHIMANO Ultegra (RT-CL800) |
| Rotor Size (F/R) | 180 / 180mm |
| Rims | CE 40 SL Carbon | Tubeless Ready | 40mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-240 Center Lock |
| Tires | Vittoria Corsa N.EXT | Tubeless | 34mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Integrated Rear Light |
| Tire Clearance | 38mm measured tire |
| Weight without Pedals | 12.7kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 2 |
| System Weight Limit | 120kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | wht blk blk |
| Marketing Color | Metallic White |
| Paint Direction | Cromax X8001 |
| HEX Display | #e1dfdc |
| LAB Color Scan | 89.4, 0, 1.7 |
| CHF | 8999 |
| EUR | 8999 |
| USD | 8999 |
| CAD | 12599 |
| SCEUR | 9299 |
| SEK | 106000 |
| NOK | 109000 |
| DKK | 69499 |
Prodotti correlati
12.999,00€
5.999,00€
749,00€
