“Specialized Stix Elite 2 Anteriore 2024” è stato aggiunto al tuo carrello. Visualizza carrello
Specialized Roval Terra Cockpit 2027
Designed to meet the demands of today’s off-road terrain, our Terra Cockpit delivers unmatched speed, comfort and compliance.
0,00€
COD:
21026-08
Categoria: Manubri
Designed to meet the demands of today’s off-road terrain, our Terra Cockpit delivers unmatched speed, comfort and compliance. With a 78% reduction in stiffness over Rapide Cockpit and refined over 100,000 Body Geometry Fits, Terra is the lightest and fastest gravel cockpit weighing in at a mere 298g. Seamlessly integrates on Specialized bikes while universally compatible, it’s engineered to deliver precision performance on the harshest terrain.
| Componenti | |
|---|---|
| Materiale | High-modulus carbon fiber |
| Peso | 298g (in 400mm x 100mm) |
| Utilizzo | Gravel bikes and Road Bikes |
| Weight Limit | 275lbs / 125kg |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Clip-On Compatibility | Not Clip-On Compatible |
| Comfort / Smorzamento | 78% more damping than the Rapide cockpit |
| Ergonomia impugnatura | Ovalized Tops, Retul and Body Geometry Designed |
| Width – Hoods (c-c) | 380mm, 400mm, 420mm |
| Width – Drops (c-c) | 423mm, 443mm, 463mm |
| Flare – Drops | 12 Degrees |
| Reach | 70mm |
| Drop | 107mm |
| Back Sweep | 5 Degrees |
| Lunghezza attacco manubrio | 60mm-120mm (Dependent on bar width) |
| Stem Angle | -6 Degrees |
| Steer Clamp Height | 40mm |
| Steerer Diameter | 1-1/8" |
| Steer Tube Bolts | Titanium, 5.0 Nm Torque |
| Included Accessories | Roval bolt-on computer mount: S219900058, Topcap and steer tube bolt |
| Add Ons | Tarmac SL7 headset transition spacer: S232500001, SL8 transition spacer: S222500010 |
Prodotti correlati
69,00€
