“Specialized Flash 300 Anteriore 2022” è stato aggiunto al tuo carrello. Visualizza carrello
Specialized Roval Terra Aero CL 2026
Featuring the same Chopped Aero Speed design as the Terra Aero CLX wheel set, the all new Terra Aero CL delivers the performance demanded by today’s best gravel racers, packaged for the everyday rider.
0,00€
COD:
30026-61
Categoria: Ruote
Featuring the same Chopped Aero Speed design as the Terra Aero CLX wheel set, the all new Terra Aero CL delivers the performance demanded by today’s best gravel racers, packaged for the everyday rider. The 5.38mm bead hook delivers FlatStop protection to keep you focused on what’s important—delivering your best no matter the terrain.
| Componenti | |
|---|---|
| Wheel Size / ETRTO | 622 × 27 (700c) |
| Tubeless Compatibility | Yes |
| Insert Compatibility | Yes |
| Brake Compatibility | Disc (Centerlock) |
| Rim Construction | Carbon Clincher Hooked |
| Valve Stem Length | Roval Tubeless Valve, Alloy 70mm (Front) 60mm (Rear) |
| Hole Count | Front: 21H, Rear: 24H |
| Rear Rim | Terra Aero CL Carbon Clincher, 700c (CR2477) |
| Rear Rim Dimensions | Depth: 45mm, External Width (at widest point): 38.4mm, Internal Width: 27mm, Bead Hook Width: 5.38mm |
| Front Rim | Terra Aero CL Carbon Clincher, 700c (CR2478) |
| Front Rim Dimensions | Depth: 50mm, External Width (at widest point): 38.5mm, Internal Width: 27mm, Bead Hook Width: 5.38mm |
| Mozzo posteriore | DT Swiss 350 Straight Pull, Center Lock, 12x142mm |
| Rear Freehub Body | DT Swiss Ratchet (36T): Sram XD-R |
| Rear Hub Bearing | DT Swiss Stainless Steel – DS: 6902 (15 x 28 x 7 mm), NDS: 6902 (15 x 28 x 7 mm) |
| Mozzo anteriore | DT Swiss 350 Straight Pull, Center Lock, 12x100mm |
| Front Hub Bearing | DT Swiss Stainless Steel – DS: 6902 (15 x 28 x 7 mm), NDS: 6902 (15 x 28 x 7 mm) |
| Nipples | DT Swiss Hex Prolock Al 2.0x14mm |
| Rear Spokes | DT Swiss Competition Race Straight Pull, 2.0×1.6mm: 24qty, (DS: 270mm, NDS: 274mm) |
| Rear Lacing Pattern | One-Cross / Three-Cross (2:1), Not Tucked |
| Front Spokes | DT Swiss Competition Race Straight Pull, 2.0×1.6mm: 21qty, (DS: 260mm, NDS: 273mm) |
| Front Lacing Pattern | Two-Cross / Radial (2:1), Not Tucked |
| Tubeless Tape Width | 30mm |
| Tire Type | Clincher Tubeless and Clincher Tube Type |
| Design Tire | Tracer TLR 45mm |
| Approved Tire Widths | 35mm-60mm (2.2") |
| Max Pressure | 35mm – 70psi, 36-45mm – 55psi, 46-50mm – 45psi, 51-60mm – 40psi |
| Wheelset Weight | 1608g (with valves and tape) |
| Rear Weight | 838g (with valves and tape) |
| Front Weight | 770g (with valves and tape) |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Assembly Method | Hand Built |
| Weight Limit | 275 lbs. / 125 kg. |
| Certifications | ISO 5775-2, UCI Approved |
| E-bike Approved | Yes, SL style systems or max 350W |
| Extra | 4 Extra Spokes and Nipples |
| BRAND | Specialized |
|---|---|
| Anno | 2026 |
| COLORE | Satin Carbon/Satin Black |
| TAGLIA | 700c Front, 700c Rear |
Prodotti correlati
49,00€
