FOCUS Bikes is the leading premium brand of high end mountain bikes and road bikes with excellent quality – German Engineered for amateur athletes and professionals!
3.499,00€
COD:
FOCUS-atlas-8-8
Categoria: Bici complete
FOCUS Bikes is the leading premium brand of high end mountain bikes and road bikes with excellent quality – German Engineered for amateur athletes and professionals!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Telaio | Carbon technologie, disc, 142×12 mm thru axle, flat mount 160 mm |
| Caratteristiche speciali | Prep Pocket & Prep Pack |
| Forcella | Carbon technologie, disc, 100×12 mm thru axle, flat mount 160 mm |
| Cambio | SRAM Apex D1 |
| Deragliatore posteriore | SRAM S1000 Eagle Transmission AXS, 12-speed |
| Cassetta | SRAM XS-1270, 10-52T |
| Guarnitura | SRAM Apex D1 Wide, 40 T |
| Movimento centrale | Sram, BSA DUB |
| Manubrio | Focus Gravel Bar, alloy, 70 mm, 114 mm, 16° |
| Attacco manubrio | FOCUS C.I.S. 2.0 integrated, -8°, with Garmin / Wahoo-Mount |
| Serie sterzo | ACROS IS52 /IS52 (ICR), FOCUS C.I.S. Integrated |
| Sella | FOCUS |
| Reggisella | Carbon, 27,2 mm, set-back: 15 mm |
| Freni anteriori | posteriori | SRAM Apex D1 | SRAM Apex D1 |
| Disco dei freni | SRAM Centerline, front: 180 mm (Size L-XL), 160 mm (Size XS-M) / rear: 160 mm |
| Ruote | DT Swiss G 1800, alloy, rim height: 20 mm, width: 26-622 |
| Pneumatici anteriori | posteriori | Schwalbe G-One R Pro, super race, tubeless ready, 45-622 | Schwalbe G-One R Pro, super race, tubeless ready, 45-622 |
| Paso | 9.7 kg ( – ) |
| Peso del sistema consentito | 135 kg |
| BRAND | Focus |
|---|---|
| Anno | 2026 |
| COLORE | Azurblue / Diamondblack, Nepalsilver / Steelgrey |
| TAGLIA | XL, XS, S, M, L |
Prodotti correlati
649,00€
1.399,00€
13.999,00€
13.999,00€
