FOCUS Bikes is the leading premium brand of high end mountain bikes and road bikes with excellent quality – German Engineered for amateur athletes and professionals!
2.699,00€
COD:
FOCUS-atlas-8-7
Categoria: Bici complete
FOCUS Bikes is the leading premium brand of high end mountain bikes and road bikes with excellent quality – German Engineered for amateur athletes and professionals!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Telaio | Carbon technologie, disc, 142×12 mm thru axle, flat mount 160 mm |
| Caratteristiche speciali | Prep Pocket & Prep Pack |
| Forcella | Carbon technologie, disc, 100×12 mm thru axle, flat mount 160 mm |
| Cambio | Shimano GRX 610 |
| Deragliatore anteriore | Shimano GRX 820 |
| Deragliatore posteriore | Shimano GRX 820, 12-speed |
| Cassetta | Shimano CS-HG710, 11-36T |
| Catena | Shimano CN-M6100 |
| Guarnitura | Shimano GRX610, 46/30 T |
| Movimento centrale | Shimano, BSA 24 mm |
| Manubrio | Focus Gravel Bar, alloy, 70 mm, 114 mm, 16° |
| Attacco manubrio | FOCUS C.I.S. 2.0 integrated, -8°, with Garmin / Wahoo-Mount |
| Serie sterzo | ACROS IS52 /IS52 (ICR), FOCUS C.I.S. Integrated |
| Sella | FOCUS |
| Reggisella | Carbon, 27,2 mm, set-back: 15 mm |
| Freni anteriori | posteriori | Shimno GRX 610 | Shimno GRX 610 |
| Disco dei freni | Shimano RT54, front: 180 mm (Size L-XL), 160 mm (Size XS-M) / rear: 160 mm |
| Cerchio anteriore | DT Swiss G540, alloy, rim height: 20 mm, width: 24-622 |
| Cerchio posteriore | DT Swiss G540, alloy, rim height: 25 mm, width: 24-622 |
| Mozzo anteriore | Alexrims BRD-503 |
| Mozzo posteriore | Alexrims BRD-504 |
| Pneumatici anteriori | posteriori | Schwalbe G-One R Pro, super race, tubeless ready, 45-622 | Schwalbe G-One R Pro, super race, tubeless ready, 45-622 |
| Paso | 10.1 kg ( – ) |
| Peso del sistema consentito | 135 kg |
| BRAND | Focus |
|---|---|
| Anno | 2026 |
| COLORE | Lavender / Steelgrey, Steelgrey / Diamondblack |
| TAGLIA | XL, XS, S, M, L |
Prodotti correlati
12.999,00€
1.399,00€
1.499,00€
9.999,00€
