Discover URS Two with its stunning BMC Bikes in Sand color.
3.199,00€
COD:
BMC-urs-two-2027
Categoria: Bici complete
Discover URS Two with its stunning BMC Bikes in Sand color. Elevate your ride and stand out in style! #BMCMountainBikes #URS2
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | URS Gen 2 | Advanced Carbon with Gravel+ Geometry | Tuned Compliance Concept Gravel | ICS Technology | Full Mount – UDH | Integrated Storage | Fender and Rack Mounts | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | URS Gen 2 | Advanced Carbon | Internal Brake & Hub Dynamo Cable Routing | Fender Mounts | Cargo Mounts | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Stem | BMC RSM 01 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 16 | Alloy 6061 | Gravel Geometry | 115mm drop, 70mm reach, 16° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | URS | Carbon D-Shaped Seatpost | 0mm Offset | D-Fender Compatible |
| Saddle | Fizik Vento Argo X7 | 150mm |
| Crankset | SHIMANO GRX (FC-RX610-1) |
| Chainrings | 38T |
| Cassette | SHIMANO Deore (CS-M6100-12) |
| Cassette Size | 10-51T |
| Chain | SHIMANO CN-M6100 |
| Rear Derailleur | SHIMANO GRX (RD-RX822) |
| Shifters | SHIMANO GRX (BL-RX610 / ST-RX610) |
| Gears | 1 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Press-Fit Bottom Bracket (BB-RS500-PB) |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO GRX (BR-RX410) |
| Rotors | SHIMANO SM-RT64 | Centerlock |
| Rotor Size (F/R) | 180 / 160mm |
| Rims | GR650 | Tubeless Ready | 26mm |
| Hubs (F/R) | SHIMANO HB-TC500-12 & FH-TC500-MS | Center Lock | 28H |
| Tires | Continental Terra Adventure Trail Grip | Tubeless | 45mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | X-Cages │Storage Pouch |
| Tire Clearance | 47mm measured tire |
| Weight without Pedals | 10.1kg | Size M as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 2 |
| System Weight Limit | 120kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | snd wht blk |
| Marketing Color | Sand |
| Paint Direction | Cromax X5303 |
| HEX Display | #f8c65d |
| LAB Color Scan | 82.81, 10.42, 58.29 |
| CHF | 3199 |
| EUR | 3199 |
| USD – USA | 3599 |
| USD – International | 3199 |
| CAD | 4499 |
Prodotti correlati
4.199,00€
0,00€
0,00€
0,00€
