Discover the Twostroke 01 Two by BMC Bikes in sleek Black Carbon—a perfect blend of style and performance for avid cyclists!
2.999,00€
COD:
BMC-twostroke-01-two-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Twostroke 01 Two by BMC Bikes in sleek Black Carbon—a perfect blend of style and performance for avid cyclists!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Twostroke 01 | 01 Premium Carbon with Tuned Compliance Concept XC | Fully Guided Internal Cable Routing | Full Mount – UDH | Post Mount Disc | 12 x 148mm Boost Thru-Axle |
| Fork | Rockshox Judy Silver TurnKey | Solo Air | 110mm Travel | 42mm offset |
| Front Suspension | Rockshox Judy Silver TurnKey | Solo Air | 100mm Travel | 42mm offset |
| Stem | Forged 6061 Alloy | 31.8mm Bar Bore | 6° Angle |
| Handlebar | BMC MFB 03 Alloy | 750mm width | 4mm Rise | 4° Up sweep | 9° Back sweep |
| Seatpost | 3D forged Alloy 6061 | 400mm Length| 27.2mm Diam. | 0mm Offset |
| Saddle | Prologo Dimension NDR | Steel Rail | 143mm |
| Crankset | EMBARGO |
| Chainrings | 32T |
| Cassette | EMBARGO |
| Cassette Size | 10-51T |
| Chain | SHIMANO CN-M6100 |
| Rear Derailleur | EMBARGO |
| Shifters | EMBARGO |
| Gears | 1 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Deore Press-Fit Bottom Bracket (BB-MT500-PA) |
| Brake Levers / Calipers | EMBARGO |
| Rotors | SHIMANO SM-RT54 | Centerlock |
| Rotor Size (F/R) | 180 / 160mm |
| Rims | SHL28OS | 25mm Inner Width |
| Hubs (F/R) | SHIMANO HB-TC500-12 & FH-TC500-MS | Center Lock | 28H |
| Tires | Vittoria Mezcal | XCR Casing | Tubeless | 2.4" |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| Tire Clearance | 60mm or 2.4’’ measured tire |
| ASTM Classification | Level 3 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn bru bru |
| Marketing Color | Black Carbon |
| Paint Direction | Cromax X1588 |
| HEX Display | #181412 |
| LAB Color Scan | 6.83, 1.25, 2.00 |
| CHF | 2999 |
| EUR | 2999 |
| USD – USA | 3399 |
| USD – International | 2999 |
| CAD | 4199 |
Prodotti correlati
6.999,00€
5.199,00€
0,00€
0,00€
0,00€
