Discover the Teammachine SLR Two in stunning Neon Red – an exceptional BMC bike designed for speed and performance.
2.999,00€
COD:
BMC-teammachine-slr-two-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Teammachine SLR Two in stunning Neon Red – an exceptional BMC bike designed for speed and performance. Ride in style!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine SLR Gen 5 | Advanced Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Full Mount – UDH | TCC Race compliance level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle | Optimized for Aerocore Bottle Cages |
| Fork | Teammachine SLR Gen 5 | Advanced Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle | 48mm offset Size 47-51 | 43mm offset Size 54-61 |
| Stem | BMC RSM 01 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 6 | Alloy 6061 | Race Geometry | 135mm drop, 70mm reach, 6° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | Advanced Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Selle Italia Model X Greentech | FeC Alloy Rail | 145mm |
| Crankset | SHIMANO 105 (FC-R7100) |
| Chainrings | 52-36T |
| Cassette | SHIMANO (CS-HG710) |
| Cassette Size | 11-36T |
| Chain | SHIMANO CN-M6100 |
| Front Derailleur | SHIMANO 105 Di2 (FD-R7150) |
| Rear Derailleur | SHIMANO 105 Di2 (RD-R7150) |
| Shifters | SHIMANO 105 Di2 (ST-R7170) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Press-Fit Bottom Bracket (BB-RS500-PB) |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO 105 (BR-R7170) |
| Rotors | SHIMANO SM-RT64 | Centerlock |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | PRD23 | 23mm |
| Hubs (F/R) | SHIMANO HB-TC500-12 & FH-TC500-HL | Center Lock| 28H |
| Tires | Contiental Grand Prix | Tube type | 28mm |
| Tubeless Information | Non-Tubeless Rims | Tubeless Clincher Tire |
| Tire Clearance | 32mm measured tire |
| Weight without Pedals | 8.6kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | red blk wht |
| Marketing Color | Neon Red |
| Paint Direction | Cromax H0418 |
| HEX Display | #df2d22 |
| LAB Color Scan | 50.00, 67.00, 52.00 |
| CHF | 2999 |
| EUR | 2999 |
| USD – USA | 3599 |
| USD – International | 3199 |
| CAD | 4499 |
Prodotti correlati
10.999,00€
5.299,00€
4.199,00€
0,00€
