Discover URS 01 LT Two bikes in stunning Chameleon Oil / Black for a sleek look and superior performance.
3.999,00€
COD:
BMC-urs-01-lt-two-2027
Categoria: Bici complete
Discover URS 01 LT Two bikes in stunning Chameleon Oil / Black for a sleek look and superior performance. Get yours today!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | URS 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon with Micro Travel Technology | Gravel+ Geometry | ICS Technology | Full Mount – UDH | Integrated Storage | Fender and Rack Mounts | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Micro Travel Technology Suspension Fork Premium Carbon blades | 20mm Travel | Coil Spring & Hydraulic Damper | Fender Mounts | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Front Suspension | Micro Travel Technology Suspension Fork | Premium Carbon Blades | 20mm Travel | Coil Spring & Hydraulic Damper | Cargo Mounts | Fender Mounts | Hub-Dynamo Cable Routing |
| Rear Suspension | Micro Travel Technology Stays |
| Stem | BMC MSM |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 16 | Alloy 6061 | Gravel Geometry | 115mm drop, 70mm reach, 16° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | URS 01 | 01 Premium Carbon D-Shaped Seatpost | 0mm Offset | D-Fender Compatible |
| Saddle | Fizik Vento Argo X7 | 150mm |
| Crankset | SHIMANO GRX (FC-RX610-1) |
| Chainrings | 38T |
| Cassette | SHIMANO Deore (CS-M6100-12) |
| Cassette Size | 10-51T |
| Chain | SHIMANO CN-M6100 |
| Rear Derailleur | SHIMANO GRX (RD-RX822) |
| Shifters | SHIMANO GRX (BL-RX610 / ST-RX610) |
| Gears | 1 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Ultegra Press-Fit Bottom Bracket (SM-BB72-41B) |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO GRX (BR-RX410) |
| Rotors | SHIMANO SM-RT64 | Centerlock |
| Rotor Size (F/R) | 180 / 160mm |
| Rims | GR650 | Tubeless Ready | 26mm |
| Hubs (F/R) | SHIMANO HB-TC500-12 & FH-TC500-MS | Center Lock | 28H |
| Tires | Continental Terra Adventure Trail Grip | Tubeless | 45mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | X-Cages │Storage Pouch │Cargo Strap |
| Tire Clearance | 47mm measured tire |
| Weight without Pedals | 11.1kg | Size M as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 2 |
| System Weight Limit | 120kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | chm wht blk |
| Marketing Color | Chameleon Oil / Black |
| Paint Direction | N/A & Cromax Z5999 |
| HEX Display | #4e3d39 & #70707 |
| LAB Color Scan | 27.53, 7.47, 5.43 & 2.00, 0.00, 0.00 |
| CHF | 3999 |
| EUR | 3999 |
| USD – USA | 4499 |
| USD – International | 3999 |
| CAD | 5599 |
Prodotti correlati
10.999,00€
4.199,00€
2.199,00€
