Discover the Kaius 01 Frameset by BMC, featuring a sleek design in Lightweight Carbon VAR0.
4.499,00€
COD:
BMC-kaius-01-frameset-2027
Categoria: Telai
Discover the Kaius 01 Frameset by BMC, featuring a sleek design in Lightweight Carbon VAR0. Perfect for high-performance biking!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Kaius 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Full Mount – UDH | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Kaius 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon | ICS Technology, Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Rear Derailleur | Full Mount – UDH |
| Bottom Bracket | T47 85.5mm Road Wide |
| Rotor Size (F/R) | Rotor compatibility: 160mm front | 160mm rear |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | SRAM UDH derailleur hanger | SHIMANO Direct Mount derailleur hanger | High and low ICS top cones, 3x10mm spacers , 2x3mm spacers |
| Tire Clearance | 52mm measured tire |
| Weight without Pedals | 1855g | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 2 |
| System Weight Limit | 120kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn 000 000 |
| Marketing Color | Lightweight Carbon VAR0 |
| Paint Direction | Cromax P2932 |
| HEX Display | #272626 |
| LAB Color Scan | 15.17, 0.70, 0.35 |
| CHF | 4499 |
| EUR | 4499 |
| USD – USA | 5099 |
| USD – International | 4499 |
| CAD | 6299 |
Prodotti correlati
6.999,00€
5.199,00€
4.099,00€
5.299,00€
