Discover the Teammachine SLR One by BMC Bikes in sleek black.
3.999,00€
COD:
BMC-teammachine-slr-one-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Teammachine SLR One by BMC Bikes in sleek black. Experience performance and style with this top-tier cycling machine!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine SLR Gen 5 | Advanced Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Full Mount – UDH | TCC Race compliance level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle | Optimized for Aerocore Bottle Cages |
| Fork | Teammachine SLR Gen 5 | Advanced Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle | 48mm offset Size 47-51 | 43mm offset Size 54-61 |
| Stem | BMC RSM 01 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 6 | Alloy 6061 | Race Geometry | 135mm drop, 70mm reach, 6° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | Advanced Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Selle Italia Model X Greentech | FeC Alloy Rail | 145mm |
| Crankset | SHIMANO Ultegra (FC-R8100) |
| Chainrings | 52-36T |
| Cassette | SHIMANO Ultegra (CS-R8101) |
| Cassette Size | 11-34T |
| Chain | SHIMANO CN-M8100 |
| Front Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (FD-R8150) |
| Rear Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (RD-R8150) |
| Shifters | SHIMANO Ultegra Di2 (ST-R8170) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Press-Fit Bottom Bracket (BB-RS500-PB) |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO Ultegra (BR-R8170) |
| Rotors | SHIMANO SM-RT70 | Centerlock |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | AR 27 | Tubeless Ready | 27mm |
| Hubs (F/R) | CL-712 & RXC-142S Center Lock |
| Tires | Contiental Grand Prix TR | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| Tire Clearance | 32mm measured tire |
| Weight without Pedals | 8.3kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | blk wht wht |
| Marketing Color | Black |
| Paint Direction | Cromax Z5999 |
| HEX Display | #70707 |
| LAB Color Scan | 2.00, 0.00, 0.00 |
| CHF | 3999 |
| EUR | 3999 |
| USD – USA | 4799 |
| USD – International | 4299 |
| CAD | 5999 |
Prodotti correlati
1.199,00€
4.199,00€
4.099,00€
