Explore the Twostroke 01 One by BMC Bikes in stunning Copper White / Firestorm.
5.499,00€
COD:
BMC-twostroke-01-one-2027
Categoria: Bici complete
Explore the Twostroke 01 One by BMC Bikes in stunning Copper White / Firestorm. Exceptional performance in a striking design!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Twostroke 01 | 01 Premium Carbon with Tuned Compliance Concept XC | Fully Guided Internal Cable Routing | Full Mount – UDH | Post Mount Disc | 12 x 148mm Boost Thru-Axle |
| Fork | Rockshox SID SL Select 3P | 3 position Charger RL remote | Debon Air | 110mm Travel | 44mm offset |
| Front Suspension | Rockshox SID SL Select 3P | 3 position Charger RL remote | Debon Air | 110mm Travel | 44mm offset |
| Remote Lockout | RockShox TwistLoc Ultimate 3P |
| Handlebar | ICS Carbon XC | One-Piece Full Carbon Cockpit | 760mm width | 3° Up sweep | 8° Back sweep | -19° Stem angle |
| Grips | Dual Density | 132mm Width |
| Seatpost | Twostroke 01 Premium Carbon D-Shaped Seatpost | 0mm Offset |
| Saddle | Prologo Dimension NDR | T4.0 Rail | 143mm |
| Crankset | SRAM GX Eagle (FC-GX-D1) | 55mm chainline |
| Chainrings | 34T |
| Cassette | SRAM XS-1275 Eagle Transmission (CS-XS-1275-A1) |
| Cassette Size | 10-52T |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop (CN-TTYP-GX-A1) |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle Transmission (RD-GX-E-B1) |
| Shifters | SRAM AXS Pod Controller (EC-AXS-POD-D1) |
| Gears | 1 x 12 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PressFit Bottom Bracket (BB-DUB-PF-A1) |
| Brake Levers / Calipers | SRAM Motive Silver (DB-MOTV-SLV-A2) |
| Rotors | SRAM HS2 Rotor (RT-HS-2-A1) |
| Rotor Size (F/R) | 180 / 160mm |
| Rims | XCD-30W Carbon | 30mm Inner Width |
| Hubs (F/R) | DC-711 & DC-39482 6-bolts |
| Tires | Vittoria Mezcal | XCR Casing | Tubeless | 2.35" |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Computer mount for Garmin, Wahoo |
| Tire Clearance | 60mm or 2.4’’ measured tire |
| Weight without Pedals | 9.9kg | Size M as pictured |
| ASTM Classification | Level 3 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | wht red ora |
| Marketing Color | Copper White / Firestorm |
| Paint Direction | Cromax X9003 |
| HEX Display | #f6eada |
| LAB Color Scan | 93.40, 2.08, 9.26 |
| CHF | 5499 |
| EUR | 5499 |
| USD – USA | 6199 |
| USD – International | 5499 |
| CAD | 7699 |
Prodotti correlati
1.199,00€
2.199,00€
4.099,00€
6.499,00€
0,00€
