Discover the Kaius 01 Three by BMC Bikes in stunning Moss Gold/Carbon.
5.499,00€
COD:
BMC-kaius-01-three-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Kaius 01 Three by BMC Bikes in stunning Moss Gold/Carbon. Elevate your ride with style and performance!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Kaius 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Full Mount – UDH | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Kaius 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon | ICS Technology, Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Stem | BMC RSM 01 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 12 | Alloy 6061 | Endurance Geometry | 125mm drop, 70mm reach, 12° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Fizik Vento Argo X5 | 140mm |
| Crankset | SRAM Rival XPLR AXS Wide (FC-RIV-1W-E1) |
| Chainrings | 42T |
| Cassette | SRAM Rival XPLR (CS-XG-1351-E1) |
| Cassette Size | 10-46T |
| Chain | SRAM Rival (CN-RIV-E1) |
| Rear Derailleur | SRAM Rival XPLR AXS (RD-RIV-1E-E1) |
| Shifters | SRAM Rival AXS (ED-RIV-E1) |
| Gears | 1 x 13 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB T47 85.5 Road Wide Bottom Bracket (BB-DUB-T47-A1) |
| Brake Levers / Calipers | SRAM Rival AXS (ED-RIV-E1) |
| Rotors | SRAM Paceline Rotor (RT-PLN-A2) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CG 40 Carbon | Tubeless Ready | 40mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-2406 Center Lock |
| Tires | Continental Terra Competition Race Rapid | Tubeless | 45mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages |
| Tire Clearance | 52mm measured tire |
| Weight without Pedals | 8.3kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 2 |
| System Weight Limit | 120kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn wht gol |
| Marketing Color | Moss Gold / Carbon |
| Paint Direction | Cromax M7754 & Cromax X1588 |
| HEX Display | #786b55 & #181412 |
| LAB Color Scan | 45.97, 2.42, 14.52 & 6.83, 1.25, 2.00 |
| CHF | 5499 |
| EUR | 5499 |
| USD – USA | 6199 |
| USD – International | 5499 |
| CAD | 7699 |
Prodotti correlati
5.199,00€
6.499,00€
0,00€
