Experience the Speedmachine 01 Module, featuring BMC Bikes’ Lightweight Carbon VAR0.
6.499,00€
COD:
BMC-speedmachine-01-module-2027
Categoria: Bici complete
Experience the Speedmachine 01 Module, featuring BMC Bikes’ Lightweight Carbon VAR0. Elevate your ride with unparalleled performance!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | Integrated Fuel Tank 1200 Hydration System | Integrated Rear Storage 260 | Full Mount – UDH | Flat Mount Disc | 142x12mm Thru-Axle |
| Fork | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology stealth cable routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 100 x 12mm Thru-Axle |
| Handlebar | BMC Speedmachine Flat Cockpit | Profile Design Aeria Ultimate with Ergo+ Armrests and 45/25 SLC Aerobar Extensions |
| Seatpost | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon Aero Seatpost | 0mm, 12.5mm, 25mm Offsets |
| Front Derailleur | Derailleur hanger for Front Derailleur Standard (2x drivetrain – 56t max – 44.5mm chainline), Front Derailleur Standard (2x drivetrain – 60t max – 44.5mm chainline), and Cover (1x drivetrain) |
| Rear Derailleur | Full Mount – UDH |
| Bottom Bracket | T47 68mm Road |
| Rotor Size (F/R) | Rotor compatibility: 160mm front | 140mm or 160mm rear |
| In the Box | Fuel Tank 1200 with straw and bite valve | Bottle 400 (UCI compliant) | Rear Storage 260 | Intergrated Rear Light 25 | SRAM UDH derailleur hanger | SHIMANO Direct Mount derailleur hanger |
| Tire Clearance | 30mm measured tire |
| Weight without Pedals | 4035g | Size M as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn 000 000 |
| Marketing Color | Lightweight Carbon VAR0 |
| Paint Direction | Cromax P2932 |
| HEX Display | #272626 |
| LAB Color Scan | 15.17, 0.70, 0.35 |
| CHF | 6499 |
| EUR | 6499 |
| USD – USA | 7299 |
| USD – International | 6499 |
| CAD | 9099 |
| BRAND | BMC |
|---|---|
| Anno | 2027 |
| COLORE | Lightweight Carbon VAR0 |
| TAGLIA | S, M, L |
Prodotti correlati
6.999,00€
0,00€
3.299,00€
0,00€
