Discover the Teammachine SLR 01 Five by BMC Bikes, featuring stunning Blue Glitter Carbon for a ride that shines.
7.499,00€
COD:
BMC-teammachine-slr-01-five-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Teammachine SLR 01 Five by BMC Bikes, featuring stunning Blue Glitter Carbon for a ride that shines. Elevate your cycling!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Pro Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Full Mount – UDH | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Pro Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle | 48mm offset Size 47-51 43mm offset Size 54-61 |
| Handlebar | ICS Carbon Evo | One Piece Full Carbon Cockpit | 127mm drop, 70mm reach, 8° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | Advanced Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Fizik Vento Argo R5 | 140mm |
| Crankset | SRAM Force AXS (FC-FRC-P-E1) |
| Chainrings | 48-35T |
| Power Meter | SRAM Force AXS Power Meter | Single Side (FC-FRC-P-E1) |
| Cassette | SRAM Force (CS-XG-1270-E1) |
| Cassette Size | 10-36T |
| Chain | SRAM Force (CN-FRC-E1) |
| Front Derailleur | SRAM Force AXS (FD-FRC-E-E1) |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS (RD-FRC-E-E1) |
| Shifters | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PressFit Bottom Bracket (BB-DUB-PF-A1) |
| Brake Levers / Calipers | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
| Rotors | SRAM CenterLine X Rotor (RT-CLN-X-A2) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CR 40 Carbon | Tubeless Ready | 40mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-2406 Center Lock |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | Computer mount for Garmin, Wahoo and GoPro mount |
| Tire Clearance | 32mm measured tire |
| Weight without Pedals | 7.6kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn wht blu |
| Marketing Color | Blue Glitter Carbon |
| Paint Direction | Cromax Z2983 |
| HEX Display | #152c3c |
| LAB Color Scan | 16.90, -5.26, -12.93 |
| CHF | 7499 |
| EUR | 7499 |
| USD – USA | 8399 |
| USD – International | 7499 |
| CAD | 10499 |
Prodotti correlati
5.599,00€
5.199,00€
2.199,00€
0,00€
