BMC Roadmachine 01 AMP ONE 2027
7.499,00€
BMC Teammachine SLR 01 FIVE 2027
7.499,00€
Discover the Speedmachine 01 Three by BMC Bikes in stunning Carbon / Chameleon Silver.
7.499,00€
COD:
BMC-speedmachine-01-three-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Speedmachine 01 Three by BMC Bikes in stunning Carbon / Chameleon Silver. Ride in style and performance!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | Integrated Fuel Tank 1200 Hydration System | Integrated Rear Storage 260 | Full Mount – UDH | Flat Mount Disc | 142x12mm Thru-Axle |
| Fork | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology stealth cable routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 100 x 12mm Thru-Axle |
| Handlebar | BMC Speedmachine Flat Cockpit | Profile Design Aeria Ultimate with Ergo+ Armrests and 26a Aluminum Aerobar Extensions |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon Aero Seatpost | 0mm, 12.5mm, 25mm Offsets |
| Saddle | Fizik Transiro Aeris Long Distance R5 |
| Crankset | SHIMANO 105 (FC-R7100) |
| Chainrings | 52-36T |
| Cassette | SHIMANO 105 (CS-R7101) |
| Cassette Size | 11-34T |
| Chain | SHIMANO CN-M6100 |
| Front Derailleur | SHIMANO 105 Di2 (FD-R7150) |
| Rear Derailleur | SHIMANO 105 Di2 (RD-R7150) |
| Shifters | SHIMANO Switch buttons Di2 (SW-R9160 & SW-R9150) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | Praxis T47 E.B. 68/73mm SHIMANO |
| Brake Levers / Calipers | TRP TT HYDRO HD-T910 Hydraulic |
| Rotors | TRP R160C04M | Centerlock |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | AR 27 | Tubeless Ready | 27mm |
| Hubs (F/R) | CL-712 & RXC-142S Center Lock |
| Tires | Pirelli P Zero Road TLR | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Fuel Tank 1200 with straw and bite valve | Bottle 400 (UCI compliant) | Rear Storage 260 | Intergrated Rear Light 25 |
| Tire Clearance | 30mm measured tire |
| Weight without Pedals | 10.3kg | Size M as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | sil wht cbn |
| Marketing Color | Carbon / Chameleon Silver |
| Paint Direction | Cromax 73400 & Cromax X0025 |
| HEX Display | #322f2d & #c9c5ce |
| LAB Color Scan | 19.71, 1.28, 1.76 & 80.00, 3.00, -4.00 |
| CHF | 7499 |
| EUR | 7499 |
| USD – USA | 8399 |
| USD – International | 7499 |
| CAD | 10499 |
| BRAND | BMC |
|---|---|
| Anno | 2027 |
| COLORE | Carbon / Chameleon Silver |
| TAGLIA | S, M, L |
Prodotti correlati
10.999,00€
1.199,00€
5.599,00€
5.299,00€
