BMC Teammachine SLR 01 FIVE 2027
7.499,00€
BMC Trackmachine 01 Frameset 2026
6.999,00€
Discover the BMC Roadmachine 01 Three in stunning Arctic Silver.
6.999,00€
COD:
BMC-roadmachine-01-three-2027
Categoria: Bici complete
Discover the BMC Roadmachine 01 Three in stunning Arctic Silver. Elevate your ride with cutting-edge performance and style!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Roadmachine 01 Gen 3 | 01 Premium Carbon with Tuned Compliance Concept Endurance | ICS Technology Stealth Cable Routing | Integrated Downtube Storage | Full Mount – UDH | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Roadmachine 01 Gen 3 | 01 Premium Carbon with Tuned Compliance Concept Endurance | ICS Technology stealth cable routing | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle | 50mm offset (Size 47-51) 45mm offset (Size 54-61) |
| Stem | BMC ICS2 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 01, 0, 12 | 01 Premium Carbon | Endurance Geometry | 125mm drop, 70mm reach, 12° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Roadmachine 01 Premium Carbon D-Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 15mm Offset Size 54-61 | D-Fender Compatible |
| Saddle | Selle Italia Novus Boost Evo Superflow | Manganese Rail | 145mm |
| Crankset | SHIMANO Ultegra (FC-R8100) |
| Chainrings | 50-34T |
| Power Meter | 4iiii Precision Gen3+ Power Meter (Non-Drive Side) |
| Cassette | SHIMANO Ultegra (CS-R8101) |
| Cassette Size | 11-34T |
| Chain | SHIMANO CN-M8100 |
| Front Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (FD-R8150) |
| Rear Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (RD-R8150) |
| Shifters | SHIMANO Ultegra Di2 (ST-R8170) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Ultegra Press-Fit Bottom Bracket (SM-BB72-41B) |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO Ultegra (BR-R8170) |
| Rotors | SHIMANO Ultegra (RT-CL800) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CE 40 Carbon | Tubeless Ready | 40mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-240A Center Lock |
| Tires | Vittoria Corsa N.EXT | Tubeless | 32mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Integrated Rear Light 25 | Roadmachine Bottle Cages | Storage Pouch |
| Tire Clearance | up to "40mm measured" (frameset clearance) but limited to "34mm measured" by the front derailleur |
| Weight without Pedals | 8.0kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 2 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | gry blk blk |
| Marketing Color | Arctic Silver |
| Paint Direction | Cromax X1584 |
| HEX Display | #a19a94 |
| LAB Color Scan | 64.00, 2.00, 4.00 |
| CHF | 6999 |
| EUR | 6999 |
| USD – USA | 7899 |
| USD – International | 6999 |
| CAD | 9799 |
Prodotti correlati
0,00€
1.199,00€
2.199,00€
5.299,00€
