Discover the Teammachine R 01 One in stunning Acid Wrap/Carbon.
12.999,00€
COD:
BMC-teammachine-r-01-one-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Teammachine R 01 One in stunning Acid Wrap/Carbon. Experience top performance with BMC bikes. Ride in style today!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Handlebar | ICS Carbon Aero Gen 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit | 135mm drop, 81mm reach, 12° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Selle Italia SLR Carbon | Advanced Carbon Rails | 145mm |
| Crankset | SRAM Red AXS (FC-RED-P-E1) |
| Chainrings | 48-35T |
| Power Meter | SRAM Red AXS Power Meter (FC-RED-P-E1) |
| Cassette | SRAM Red (CS-XG-1290-E1) |
| Cassette Size | 10-36T |
| Chain | SRAM RED (CN-RED-E1) |
| Front Derailleur | SRAM RED AXS (FD-RED-E-E1) |
| Rear Derailleur | SRAM Red AXS (RD-RED-E-E1) |
| Shifters | SRAM Red AXS (ED-RED-E1) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PressFit Bottom Bracket (BB-DUB-PF-A1) |
| Brake Levers / Calipers | SRAM Red AXS (ED-RED-E1) |
| Rotors | SRAM Paceline X Rotor (RT-PLN-X-A1) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | DT Swiss ARC 1100 DICUT | 55mm |
| Hubs (F/R) | DT Swiss 180 DICUT | Ratchet EXP 36 |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR RS | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | High and low ICS top cones, 3x10mm spacers , 2x3mm spacers |
| Tire Clearance | 30mm measured tire |
| Weight without Pedals | 7.1kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | gry yel cbn |
| Marketing Color | Acid Wrap / Carbon |
| Paint Direction | Cromax Z5620 & Cromax 73400 |
| HEX Display | #63675f & #322f2d |
| LAB Color Scan | 43.00, -3.00, 5.00 & 19.71, 1.28, 1.76 |
| CHF | 12999 |
| EUR | 12999 |
| USD – USA | 14599 |
| USD – International | 12999 |
| CAD | 18199 |
Prodotti correlati
10.999,00€
5.199,00€
3.299,00€
4.099,00€
