Discover the Teammachine 01 AMP One in stunning BMC Bikes Carbon!
12.999,00€
COD:
BMC-teammachine-01-amp-one-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Teammachine 01 AMP One in stunning BMC Bikes Carbon! Experience unmatched performance and style on every ride.
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine 01 AMP | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | Integrated Battery | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine 01 AMP | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle | 48mm offset Size 47-51 | 43mm offset Size 54-61 |
| Drive Unit | TQ-HPR40 Drive Unit |
| Battery Pack | TQ Battery | 290 Wh | Certified by UL LLC |
| Display | TQ Grafic color Display | 2" O-LED | Bluetooth / ANT+ |
| Drive Unit Control | Mode change with Shimano STI hood buttons |
| Charger | TQ 4A Charger |
| Handlebar | ICS Carbon Evo | One Piece Full Carbon Cockpit | 127mm drop, 70mm reach, 8° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Fizik Vento Argo R1 Lite | Carbon rail | 140mm |
| Crankset | Praxis Type-5 eCrank Carbon Road | LT2 chainrings | 46mm chainline |
| Chainrings | 50-34T |
| Power Meter | TQ drive unit power meter |
| Cassette | SHIMANO Dura Ace (CS-R9200) |
| Cassette Size | 11-34T |
| Chain | SHIMANO CN-M9100 |
| Front Derailleur | SHIMANO Dura Ace Di2 (FD-R9250) |
| Rear Derailleur | SHIMANO Dura Ace Di2 (RD-R9250) |
| Shifters | SHIMANO Dura Ace Di2 (ST-R9270) |
| Gears | 2 x 12 |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO Dura Ace (BR-R9270) |
| Rotors | SHIMANO Dura Ace (RT-CL900) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | DT Swiss ARC 1100 DICUT | 38mm |
| Hubs (F/R) | DT Swiss 180 DICUT | Ratchet EXP 36 |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR RS | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Integrated Bottle Cages | Integrated Rear Light 20 StVZO | Computer mount for Garmin, Wahoo and GoPro mount |
| Tire Clearance | 34mm measured tire |
| Weight without Pedals | 9.4kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn wht gry |
| Marketing Color | Carbon |
| Paint Direction | Cromax 73400 |
| HEX Display | #322f2d |
| LAB Color Scan | 19.71, 1.28, 1.76 |
| CHF | 12999 |
| EUR | 12999 |
| USD – USA | 14599 |
| USD – International | 12999 |
| CAD | 18199 |
Prodotti correlati
0,00€
5.299,00€
2.199,00€
5.299,00€
