Discover the BMC Fourstroke R 01 One: a stunning bike in Carbon / Firestorm.
12.999,00€
COD:
BMC-fourstroke-r-01-one-2027
Categoria: Bici complete
Discover the BMC Fourstroke R 01 One: a stunning bike in Carbon / Firestorm. Elevate your ride with performance and style!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Fourstroke R 01 | 01 Premium Carbon with Autodrop Technology | APS Suspension System | 120mm Travel | Fully Guided Internal Cable Routing | Post Mount Disc | 12 x 148mm Boost Thru-Axle |
| Fork | Öhlins RXC34 Carbon | 120mm Travel | DT Swisss Remote Lockout | 44mm offset |
| Front Suspension | Öhlins RXC34 Carbon | 120mm Travel | DT Swisss Remote Lockout | 44mm offset |
| Rear Suspension | Öhlins TXC2 Air | 190 x 45mm | DT Swiss Remote Lockout |
| Remote Lockout | DT Swiss Double Stage Remote Lockout |
| Handlebar | ICS Carbon XC | One-Piece Full Carbon Cockpit | 760mm width | 3° Up sweep | 8° Back sweep | -19° Stem angle |
| Grips | Dual Density | 132mm Width |
| Seatpost | BMC Autodrop Integrated Dropper Seatpost | 80mm Drop |
| Saddle | Prologo Dimension NDR | Nack Carbon Rail | 143mm |
| Crankset | SHIMANO XTR (FC-M9200) | 55mm chainline |
| Chainrings | 34T |
| Cassette | SHIMANO XTR (CS-M9200-12) |
| Cassette Size | 10-51T |
| Chain | SHIMANO CN-M9100 |
| Rear Derailleur | SHIMANO XTR Di2 (RD-M9250-SGS) |
| Shifters | SHIMANO XTR (SW-M9250-IR) |
| Gears | 1 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Deore Press-Fit Bottom Bracket (BB-MT500-PA) |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO XTR (BL-M9200 & BR-M9200) |
| Rotors | SHIMANO Dura Ace (RT-CL900) |
| Rotor Size (F/R) | 180 / 180mm |
| Rims | Duke Lucky Jack SLS5 | 28 Spokes | Inner Width 31mm (F), 28mm (R) |
| Hubs (F/R) | Duke Badboy CL SP |
| Tires | Pirelli Scorpion XC RC | 2.4" |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Computer mount for Garmin, Wahoo |
| Tire Clearance | 62mm measured tire |
| Weight without Pedals | 11.0kg | Size M as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 3 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn red ora |
| Marketing Color | Carbon / Firestorm |
| Paint Direction | Cromax IU767 |
| HEX Display | #23201e |
| LAB Color Scan | 12.65, 1.09, 1.74 |
| CHF | 12999 |
| EUR | 12999 |
| USD – USA | 14599 |
| USD – International | 12999 |
| CAD | 18199 |
Prodotti correlati
1.199,00€
4.199,00€
5.599,00€
5.199,00€
3.299,00€
