BMC Fourstroke R 01 Frameset 2027
5.499,00€
BMC Teammachine SLR 01 Frameset 2027
4.999,00€
Discover the Teammachine R 01 Frameset in stunning Carbon / Fluo Wrap.
4.999,00€
COD:
BMC-teammachine-r-01-frameset-2027
Categoria: Telai
Discover the Teammachine R 01 Frameset in stunning Carbon / Fluo Wrap. Elevate your ride with BMC Bikes’ performance and style!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Seatpost | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Front Derailleur | Riveted derailleur hanger for Front Derailleur (2x drivetrain – 44.5mm chainline) |
| Rear Derailleur | BMC derailleur hangers: SHIMANO Direct Mount + SHIMANO or SRAM Direct Attachement (standard) |
| Bottom Bracket | Press-Fit 86.5mm Road |
| Rotor Size (F/R) | Rotor compatibility: 160mm front | 140mm or 160mm rear |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | Shimano Direct Mount derailleur hanger | Classic SRAM/Shimano derailleur hanger | High and low ICS top cones, 3x10mm spacers , 2x3mm spacers |
| Tire Clearance | 30mm measured tire |
| Weight without Pedals | 1805g | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn flo wht |
| Marketing Color | Carbon / Fluo Wrap |
| Paint Direction | Cromax 73400 & Cromax Z5459 |
| HEX Display | #322f2d & #cbcfd4 |
| LAB Color Scan | 19.71, 1.28, 1.76 & 83.00, -1.00, -3.00 |
| CHF | 4999 |
| EUR | 4999 |
| USD – USA | 5599 |
| USD – International | 4999 |
| CAD | 6999 |
Prodotti correlati
4.199,00€
0,00€
6.499,00€
