BMC Fourstroke R 01 Frameset 2026
5.499,00€
BMC Teammachine R 01 Frameset 2027
4.999,00€
Discover the BMC Fourstroke R 01 Frameset in Carbon/Firestorm.
5.499,00€
COD:
BMC-fourstroke-r-01-frameset-2027
Categoria: Telai
Discover the BMC Fourstroke R 01 Frameset in Carbon/Firestorm. Elevate your biking experience with this high-performance frame!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Fourstroke R 01 | 01 Premium Carbon with Autodrop Technology | APS Suspension System | 120mm Travel | Fully Guided Internal Cable Routing | Post Mount Disc | 12 x 148mm Boost Thru-Axle |
| Rear Suspension | Öhlins TXC2 Air | 190 x 45mm | DT Swiss Remote Lockout |
| Remote Lockout | DT Swiss Double Stage Remote Lockout |
| Seatpost | BMC Autodrop Integrated Dropper Seatpost | 80mm Drop |
| Rear Derailleur | Full Mount – UDH |
| Bottom Bracket | Press-Fit 92mm MTB |
| Rotor Size (F/R) | Rear rotor compatibility: 160mm or 180mm with an adapter |
| In the Box | SRAM UDH derailleur hanger | Headset including 2x10mm spacers |
| Tire Clearance | 62mm measured tire |
| Weight without Pedals | 3160g | Size M as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 3 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn red ora |
| Marketing Color | Carbon / Firestorm |
| Paint Direction | Cromax IU767 |
| HEX Display | #23201e |
| LAB Color Scan | 12.65, 1.09, 1.74 |
| CHF | 5499 |
| EUR | 5499 |
| USD – USA | 6199 |
| USD – International | 5499 |
| CAD | 7699 |
Prodotti correlati
10.999,00€
2.199,00€
4.099,00€
0,00€
