BMC Teammachine 01 AMP THREE 2027
7.999,00€
BMC Roadmachine 01 AMP ONE 2027
7.499,00€
Discover the Teammachine R 01 Four in stunning Carbon Doodle.
7.999,00€
COD:
BMC-teammachine-r-01-four-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Teammachine R 01 Four in stunning Carbon Doodle. Experience the perfect blend of style and performance with BMC Bikes!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Handlebar | ICS Carbon Aero Gen 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit | 135mm drop, 81mm reach, 12° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Selle Italia SLR Elite | Lightweight Tubular Steel Rails | 145mm |
| Crankset | SHIMANO Ultegra (FC-R8100) |
| Chainrings | 52-36T |
| Power Meter | 4iiii Precision Gen3+ Power Meter (Non-Drive Side) |
| Cassette | SHIMANO Ultegra (CS-R8101) |
| Cassette Size | 11-34T |
| Chain | SHIMANO CN-M8100 |
| Front Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (FD-R8150) |
| Rear Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (RD-R8150) |
| Shifters | SHIMANO Ultegra Di2 (ST-R8170) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Ultegra Press-Fit Bottom Bracket (SM-BB72-41B) |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO Ultegra (BR-R8170) |
| Rotors | SHIMANO Ultegra (RT-CL800) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CR 50 Carbon | Tubeless Ready | 50mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-240A Center Lock |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | High and low ICS top cones, 3x10mm spacers , 2x3mm spacers |
| Tire Clearance | 30mm measured tire |
| Weight without Pedals | 7.6kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn bru wht |
| Marketing Color | Carbon Doodle |
| Paint Direction | Cromax 73400 |
| HEX Display | #322f2d |
| LAB Color Scan | 19.71, 1.28, 1.76 |
| CHF | 7999 |
| EUR | 7999 |
| USD – USA | 8999 |
| USD – International | 7999 |
| CAD | 11199 |
Prodotti correlati
6.999,00€
5.299,00€
4.199,00€
749,00€
0,00€
