Experience the Roadmachine 01 AMP One by BMC Bikes in stunning Black Carbon – where performance meets sleek design.
7.499,00€
COD:
BMC-roadmachine-01-amp-one-2027
Categoria: Bici complete
Experience the Roadmachine 01 AMP One by BMC Bikes in stunning Black Carbon – where performance meets sleek design. Ride the future!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Roadmachine 01 AMP | 01 Premium Carbon with Tuned Compliance Concept Endurance | Integrated Battery | Internal Cable Routing | ICS Technology Stealth Cable Routing | Fender Mounts | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Roadmachine 01 AMP | 01 Premium Carbon with Tuned Compliance Concept Endurance | Internal Cable Routing | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Drive Unit | TQ-HPR60 Drive Unit |
| Battery Pack | TQ Battery | 360 Wh | Certified by UL LLC |
| Display | TQ Grafic color Display | 2" O-LED | Bluetooth / ANT+ |
| Drive Unit Control | TQ Remote |
| Charger | TQ 4A Charger |
| Stem | BMC RSM 01 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 12 | Alloy 6061 | Endurance Geometry | 125mm drop, 70mm reach, 12° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Roadmachine 01 Premium Carbon D-Shaped Seatpost | 15mm Offset | D-Fender Compatible |
| Saddle | Selle Italia Model X Greentech | FeC Alloy Rail | 145mm |
| Crankset | Praxis Type-4 Alloy Road eCrank | 49mm chainline |
| Chainrings | Praxis e44T 110BCD |
| Power Meter | TQ drive unit power meter |
| Cassette | SHIMANO (CS-HG710) |
| Cassette Size | 11-36T |
| Chain | SHIMANO CN-M6100 |
| Rear Derailleur | SHIMANO 105 Di2 (RD-R7150) |
| Shifters | SHIMANO 105 Di2 (ST-R7170) |
| Gears | 1 x 12 |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO 105 (BR-R7170) |
| Rotors | SHIMANO 105 (RT-CL700) |
| Rotor Size (F/R) | 180 / 180mm |
| Rims | AR 27 | Tubeless Ready | 27mm |
| Hubs (F/R) | CL-712 & RXC-142S Center Lock |
| Tires | Vittoria Rubino V | Tube type | 34mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rims | Non-Tubeless Clincher Tire |
| In the Box | Integrated Rear Light 20 StVZO |
| Tire Clearance | 38mm measured tire |
| ASTM Classification | Level 2 |
| System Weight Limit | 120kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn wht blk |
| Marketing Color | Black Carbon |
| Paint Direction | Cromax X1588 |
| HEX Display | #181412 |
| LAB Color Scan | 6.83, 1.25, 2.00 |
| CHF | 7499 |
| EUR | 7499 |
| USD – USA | 8399 |
| USD – International | 7499 |
| CAD | 10499 |
Prodotti correlati
5.199,00€
3.299,00€
6.499,00€
