Rev up your ride with the Teammachine 01 AMP Three!
7.999,00€
COD:
BMC-teammachine-01-amp-three-2027
Categoria: Bici complete
Rev up your ride with the Teammachine 01 AMP Three! Experience superior performance in stunning Blue Glitter Carbon. Dive in!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine 01 AMP | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | Integrated Battery | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine 01 AMP | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle | 48mm offset Size 47-51 | 43mm offset Size 54-61 |
| Drive Unit | TQ-HPR40 Drive Unit |
| Battery Pack | TQ Battery | 290 Wh | Certified by UL LLC |
| Display | TQ Grafic color Display | 2" O-LED | Bluetooth / ANT+ |
| Drive Unit Control | TQ Remote |
| Charger | TQ 4A Charger |
| Stem | BMC ICS2 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 6 | Alloy 6061 | Race Geometry | 135mm drop, 70mm reach, 6° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Fizik Vento Argo X5 | 140mm |
| Crankset | Praxis Type-5 eCrank Alloy Road | LT2 chainrings | 46mm chainline |
| Chainrings | 50-34T |
| Power Meter | TQ drive unit power meter |
| Cassette | SHIMANO (CS-HG710) |
| Cassette Size | 11-36T |
| Chain | SHIMANO CN-M6100 |
| Front Derailleur | SHIMANO 105 Di2 (FD-R7150) |
| Rear Derailleur | SHIMANO 105 Di2 (RD-R7150) |
| Shifters | SHIMANO 105 Di2 (ST-R7170) |
| Gears | 2 x 12 |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO 105 (BR-R7170) |
| Rotors | SHIMANO 105 (RT-CL700) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | AR 27 | Tubeless Ready | 27mm |
| Hubs (F/R) | CL-712 & RXC-142S Center Lock |
| Tires | Pirelli P Zero Road TLR | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Integrated Bottle Cages | Integrated Rear Light 20 StVZO | Computer mount for Garmin, Wahoo and GoPro mount |
| Tire Clearance | 34mm measured tire |
| Weight without Pedals | 11.1kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn wht blu |
| Marketing Color | Blue Glitter Carbon |
| Paint Direction | Cromax Z2983 |
| HEX Display | #152c3c |
| LAB Color Scan | 16.90, -5.26, -12.93 |
| CHF | 7999 |
| EUR | 7999 |
| USD – USA | 8999 |
| USD – International | 7999 |
| CAD | 11199 |
Prodotti correlati
10.999,00€
2.199,00€
0,00€
0,00€
