BMC Teammachine SLR 01 THREE 2027
8.499,00€
BMC Teammachine 01 AMP THREE 2027
7.999,00€
Discover the sleek Kaius 01 Two BMC Bike in stunning Copper Grey.
7.999,00€
COD:
BMC-kaius-01-two-2027
Categoria: Bici complete
Discover the sleek Kaius 01 Two BMC Bike in stunning Copper Grey. Perfect for performance and style! Ride in elegance today!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Kaius 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Full Mount – UDH | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Kaius 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon | ICS Technology, Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Handlebar | ICS Carbon Aero Gen 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit | 135mm drop, 81mm reach, 12° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Fizik Vento Argo X3 | Kium rails | 140mm |
| Crankset | SRAM Force AXS Wide (FC-FRC-1WP-E1) |
| Chainrings | 42T |
| Power Meter | SRAM Force XPLR AXS Power Meter | Single Side (FC-FRC-1WP-E1) |
| Cassette | SRAM Force XPLR (CS-XG-1371-E1) |
| Cassette Size | 10-46T |
| Chain | SRAM Force (CN-FRC-E1) |
| Rear Derailleur | SRAM Force XPLR AXS (RD-FRC-1E-E1) |
| Shifters | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
| Gears | 1 x 13 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB T47 85.5 Road Wide Bottom Bracket (BB-DUB-T47-A1) |
| Brake Levers / Calipers | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
| Rotors | SRAM CenterLine X Rotor (RT-CLN-X-A2) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CG 39 Carbon | Tubeless Ready | 39mm |
| Hubs (F/R) | CG 39 | Star Ratchet System | Straightpull Design | Center Lock |
| Tires | Continental Terra Competition Race Rapid | Tubeless | 45mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | Computer mount for Garmin, Wahoo and GoPro mount |
| Tire Clearance | 52mm measured tire |
| Weight without Pedals | 7.8kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 2 |
| System Weight Limit | 120kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | gry wht cpr |
| Marketing Color | Copper Grey |
| Paint Direction | Cromax Z6520 |
| HEX Display | #58565b |
| LAB Color Scan | 36.82, 1.53, -2.66 |
| CHF | 7999 |
| EUR | 7999 |
| USD – USA | 8999 |
| USD – International | 7999 |
| CAD | 11199 |
Prodotti correlati
5.299,00€
4.099,00€
0,00€
0,00€
6.499,00€
