Aerodynamic superiority on the road: The BMC Teammachine R 01 THREE carbon road bike for maximum speed.
8.499,00€
COD:
BMC-teammachine-r-01-three-2026
Categoria: Bici complete
Aerodynamic superiority on the road: The BMC Teammachine R 01 THREE carbon road bike for maximum speed. Experience pure race DNA – discover now!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Handlebar | ICS Carbon Aero | One-Piece Full Carbon Cockpit | 135mm drop, 77mm reach, 12.5° flare |
| Seatpost | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon Seatpost | 10mm Offset |
| Saddle | Selle Italia SLR Boost Superflow | TI316 Rail | 145mm |
| Crankset | SRAM Force AXS (FC-FRC-P-E1) |
| Chainrings | 48-35T |
| Power Meter | SRAM Force AXS Power Meter | Single Side (FC-FRC-P-E1) |
| Cassette | SRAM Force (CS-XG-1270-E1) |
| Cassette Size | 10-33T |
| Chain | SRAM Force (CN-FRC-E1) |
| Front Derailleur | SRAM Force AXS (FD-FRC-E-E1) |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS (RD-FRC-E-E1) |
| Shifters | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SRAM Press Fit DUB |
| Brake Levers / Calipers | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
| Rotors | SRAM Centerline X | Centerlock |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CR 50 SL Carbon | Tubeless Ready | 50mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-240 Center Lock |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR | 26mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | Computer mount for Garmin and Wahoo |
| Tire Clearance | 30mm measured tire |
| Weight without Pedals | 7.3kg | Size as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | pet red red |
| Marketing Color | Deep Sea / Neon Red |
| Paint Direction | Cromax X4975 & Cromax H0419 |
| HEX Display | #184148 & #df2d23 |
| LAB Color Scan | 26, -13, -9 & 50, 67,53 |
| CHF | 8499 |
| EUR | 8499 |
| USD | 8999 |
| CAD | 11899 |
| SCEUR | 8799 |
| SEK | 100000 |
| NOK | 103000 |
| DKK | 65499 |
Prodotti correlati
0,00€
749,00€
1.499,00€
9.999,00€
