Discover the URS 01 LT One in stunning Haze Carbon/Black – the perfect blend of style and performance for your next ride!
4.499,00€
COD:
BMC-urs-01-lt-one-2027
Categoria: Bici complete
Discover the URS 01 LT One in stunning Haze Carbon/Black – the perfect blend of style and performance for your next ride!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | URS 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon with Micro Travel Technology | Gravel+ Geometry | ICS Technology | Full Mount – UDH | Integrated Storage | Fender and Rack Mounts | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Micro Travel Technology Suspension Fork Premium Carbon blades | 20mm Travel | Coil Spring & Hydraulic Damper | Fender Mounts | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Front Suspension | Micro Travel Technology Suspension Fork | Premium Carbon Blades | 20mm Travel | Coil Spring & Hydraulic Damper | Cargo Mounts | Fender Mounts | Hub-Dynamo Cable Routing |
| Rear Suspension | Micro Travel Technology Stays |
| Stem | BMC MSM |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 16 | Alloy 6061 | Gravel Geometry | 115mm drop, 70mm reach, 16° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | URS 01 | 01 Premium Carbon D-Shaped Seatpost | 0mm Offset | D-Fender Compatible |
| Saddle | Fizik Vento Argo X5 | 140mm |
| Crankset | SRAM Rival XPLR AXS Wide (FC-RIV-1W-E1) |
| Chainrings | 38T |
| Cassette | SRAM XS-1275 Eagle Transmission (CS-XS-1275-A1) |
| Cassette Size | 10-52T |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop (CN-TTYP-GX-A1) |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle Transmission (RD-GX-E-B1) |
| Shifters | SRAM Rival AXS (ED-RIV-E1) |
| Gears | 1 x 12 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PressFit Bottom Bracket (BB-DUB-PF-A1) |
| Brake Levers / Calipers | SRAM Rival AXS (ED-RIV-E1) |
| Rotors | SRAM CenterLine Rotor (RT-CLN-A2) |
| Rotor Size (F/R) | 180 / 160mm |
| Rims | AG 20 | Tubeless Ready | 20mm |
| Hubs (F/R) | CL-712 & RXC-1425 Center Lock |
| Tires | Continental Terra Adventure Trail Grip | Tubeless | 45mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | X-Cages │Storage Pouch │Cargo Strap |
| Tire Clearance | 47mm measured tire |
| Weight without Pedals | 10.5kg | Size M as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 2 |
| System Weight Limit | 120kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | haz wht blk |
| Marketing Color | Haze Carbon / Black |
| Paint Direction | Cromax Z7591 & Cromax Z5999 |
| HEX Display | #273d40 & #70707 |
| LAB Color Scan | 24.00, -8.00, -5.00 & 2.00, 0.00, 0.00 |
| CHF | 4499 |
| EUR | 4499 |
| USD – USA | 5099 |
| USD – International | 4499 |
| CAD | 6299 |
Prodotti correlati
5.299,00€
3.299,00€
0,00€
