“Specialized Air Tool Big Bore 2024” è stato aggiunto al tuo carrello. Visualizza carrello
Specialized Roval Terra CL III 2026
Continuing the lineage of Terra CLX III, the new Terra CL III utilizes the same ultralight and compliant rims as our benchmark model.
0,00€
COD:
30026-52
Categoria: Ruote
Continuing the lineage of Terra CLX III, the new Terra CL III utilizes the same ultralight and compliant rims as our benchmark model. Large bead hooks mean less flats and more room to dial in the perfect tire pressure. Because you’d rather be riding, we paired reliable DT Swiss 350 hubs with DT Swiss Revolution spokes for ease of serviceability and long lasting durability.
| Componenti | |
|---|---|
| Wheel Size / ETRTO | 622 x 27 (700c) |
| Tubeless Compatibility | Yes |
| Insert Compatibility | Yes |
| Brake Compatibility | Disc (Centerlock) |
| Rim Construction | Carbon Clincher Hooked |
| Valve Stem Length | Roval Tubeless Vlave, Alloy 35mm |
| Hole Count | Front: 21H, Rear: 24H |
| Rear Rim | Terra CL III Carbon Clincher, 700c (WC043-4) |
| Rear Rim Dimensions | Depth: 25.5mm, External Width (at widest point): 38mm, Internal Width: 27mm, Bead Hook Width: (4.9)mm |
| Front Rim | Terra CL III Carbon Clincher, 700c (WC043-3) |
| Front Rim Dimensions | Depth: 25.5mm, External Width (at widest point): 38mm, Internal Width: 27mm, Bead Hook Width: (4.9)mm |
| Mozzo posteriore | DT Swiss 350 Straight Pull, Center Lock, 12x142mm |
| Rear Freehub Body | DT Swiss Ratchet (36T): Sram XD-R |
| Rear Hub Bearing | DT Swiss Stainless Steel – DS: 6902 (15 x 28 x 7 mm), NDS: 6902 (15 x 28 x 7 mm) |
| Mozzo anteriore | DT Swiss 350 Straight Pull, Center Lock, 12x100mm |
| Front Hub Bearing | DT Swiss Stainless Steel – DS: 6902 (15 x 28 x 7 mm), NDS: 6902 (15 x 28 x 7 mm) |
| Nipples | DT Swiss Hex Prolock Al 2.0x14mm |
| Rear Spokes | DT Swiss Revolution Straight Pull, 2.0×1.6mm: 24qty, (DS: 290mm, NDS: 294mm) |
| Rear Lacing Pattern | One-Cross / Three-Cross (2:1), Not Tucked |
| Front Spokes | DT Swiss Revolution Straight Pull, 2.0×1.6mm: 21qty, (DS: 282mm, NDS: 295mm) |
| Front Lacing Pattern | Two-Cross / Radial (2:1), Not Tucked |
| Tubeless Tape Width | 29mm |
| Tire Type | Clincher Tubeless and Clincher Tube Type |
| Design Tire | Pathfinder TLR Fast Gravel Tire 45mm |
| Approved Tire Widths | 35mm-60mm |
| Max Pressure | 35mm – 70psi, 36-45mm – 55psi, 46-50mm – 45psi, 51-60mm – 40psi |
| Wheelset Weight | 1,263g (with valves and tape) |
| Rear Weight | 694g (with valves and tape) |
| Front Weight | 569g (with valves and tape) |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Assembly Method | Hand Built |
| Weight Limit | 275 lbs. / 125 kg. |
| Certifications | ISO 5775-2, UCI Approved |
| E-bike Approved | Yes, SL style systems or max 350W |
| Extra | 4 Extra Spokes and Nipples |
| BRAND | Specialized |
|---|---|
| Anno | 2026 |
| COLORE | Satin Carbon/Satin Black |
| TAGLIA | 700c Front, 700c Rear |
Prodotti correlati
69,00€
