“Specialized Air Tool Road 2022” è stato aggiunto al tuo carrello. Visualizza carrello
Specialized Crux 5 S-Level – SRAM RED XPLR 2027
The Crux 5 S-Level was born from the fastest gravel race bike ever made.
0,00€
COD:
91427-1
Categoria: Bici complete
The Crux 5 S-Level was born from the fastest gravel race bike ever made. Not just because it’s the lightest. Not just because it’s our most aero. Not just because it handles dirt like a Tarmac handles pavement. But because it delivers the lowest real-world Time to Finish of any gravel bike ever made. Crux 5 turns more of your effort into pure speed—validated across real race courses, real terrain, and real riders. When the goal is the top step, nothing in gravel gets you there faster.
| Componenti | |
|---|---|
| Telaio | Crux 5 FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc, UDH dropout |
| Forcella | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Freno anteriore | SRAM RED E1, hydraulic disc |
| Freno posteriore | SRAM RED E1, hydraulic disc |
| Ruota anteriore | Roval Terra Aero CL, 27mm internal width, tubeless ready, 50mm depth, 21h, DT 350 hub, Centerlock disc, DT Swiss Competition spokes |
| Ruota posteriore | Roval Terra Aero CL, 27mm internal width, tubeless ready, 45mm depth, 24h, DT 350 hub, Centerlock disc, DT Swiss Competition spokes |
| SeatPost | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Collarino reggisella | Integrated Wedge |
| Peso | 7,7 kg |
|---|---|
| BRAND | Specialized |
| Anno | 2027 |
| COLORE | Deep Marine Metallic/Dolomite Metallic, Redwood Metallic/White |
| TAGLIA | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
Prodotti correlati
59,00€
49,00€
