Specialized Crux 5 Sport – Shimano GRX 800 2027
The Crux 5 was born from the fastest gravel race bike ever made.
0,00€
COD:
91427-6
Categoria: Bici complete
The Crux 5 was born from the fastest gravel race bike ever made. Not just because it’s the lightest. Not just because it’s our most aero. Not just because it handles dirt like a Tarmac handles pavement. But because it delivers the lowest real-world Time to Finish of any gravel bike ever made. Crux 5 turns more of your effort into pure speed—validated across real race courses, real terrain, and real riders. When the goal is the top step, nothing in gravel gets you there faster.
| Componenti | |
|---|---|
| Telaio | Crux 5 FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc, UDH dropout |
| Forcella | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Leve cambio | Shiimano GRX ST-RX820 |
| Ruota anteriore | DT Swiss G500 rim, 26mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Ruota posteriore | DT Swiss G500 rim, 26mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| SeatPost | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Attacco manubrio | Roval Rapide, alloy, 4 bolt, -6 degrees |
| Collarino reggisella | Integrated Wedge |
| Peso | 8,94 kg |
|---|---|
| BRAND | Specialized |
| Anno | 2027 |
| COLORE | Dolomite Metallic/Bordeaux Metallic, Silver Pearl Smoke/Silver Dust |
| TAGLIA | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
Prodotti correlati
59,00€
69,00€
