BMC Teammachine SLR 01 FOUR 2027
8.999,00€
BMC Teammachine SLR 01 THREE 2027
8.499,00€
Discover the Teammachine R 01 Three in stunning Blue Carbon Doodle.
8.499,00€
COD:
BMC-teammachine-r-01-three-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Teammachine R 01 Three in stunning Blue Carbon Doodle. Elevate your ride with BMC bikes—style meets performance!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Handlebar | ICS Carbon Aero Gen 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit | 135mm drop, 81mm reach, 12° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Selle Italia SLR Elite | Lightweight Tubular Steel Rails | 145mm |
| Crankset | SRAM Force AXS (FC-FRC-P-E1) |
| Chainrings | 48-35T |
| Power Meter | SRAM Force AXS Power Meter | Single Side (FC-FRC-P-E1) |
| Cassette | SRAM Force (CS-XG-1270-E1) |
| Cassette Size | 10-36T |
| Chain | SRAM Force (CN-FRC-E1) |
| Front Derailleur | SRAM Force AXS (FD-FRC-E-E1) |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS (RD-FRC-E-E1) |
| Shifters | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PressFit Bottom Bracket (BB-DUB-PF-A1) |
| Brake Levers / Calipers | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
| Rotors | SRAM CenterLine X Rotor (RT-CLN-X-A2) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CR 50 SL Carbon | Tubeless Ready | 50mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-2406 Center Lock |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | High and low ICS top cones, 3x10mm spacers , 2x3mm spacers |
| Tire Clearance | 30mm measured tire |
| Weight without Pedals | 7.5kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | blu gol pnk |
| Marketing Color | Blue Carbon Doodle |
| Paint Direction | Cromax K8870 |
| HEX Display | #363c5e |
| LAB Color Scan | 26.11, 4.47, -20.81 |
| CHF | 8499 |
| EUR | 8499 |
| USD – USA | 9499 |
| USD – International | 8499 |
| CAD | 11899 |
Prodotti correlati
10.999,00€
0,00€
0,00€
0,00€
0,00€
