Discover the BMC Teammachine 01 AMP Two in stunning Metallic White – perfect for performance and style on every ride!
9.999,00€
COD:
BMC-teammachine-01-amp-two-2027
Categoria: Bici complete
Discover the BMC Teammachine 01 AMP Two in stunning Metallic White – perfect for performance and style on every ride!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine 01 AMP | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | Integrated Battery | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine 01 AMP | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle | 48mm offset Size 47-51 | 43mm offset Size 54-61 |
| Drive Unit | TQ-HPR40 Drive Unit |
| Battery Pack | TQ Battery | 290 Wh | Certified by UL LLC |
| Display | TQ Grafic color Display | 2" O-LED | Bluetooth / ANT+ |
| Drive Unit Control | Mode change with Shimano STI hood buttons |
| Charger | TQ 4A Charger |
| Handlebar | ICS Carbon Evo | One Piece Full Carbon Cockpit | 127mm drop, 70mm reach, 8° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Fizik Vento Argo R5 | 140mm |
| Crankset | Praxis Type-5 eCrank Carbon Road | LT2 chainrings | 46mm chainline |
| Chainrings | 50-34T |
| Power Meter | TQ drive unit power meter |
| Cassette | SHIMANO Ultegra (CS-R8101) |
| Cassette Size | 11-34T |
| Chain | SHIMANO CN-M8100 |
| Front Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (FD-R8150) |
| Rear Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (RD-R8150) |
| Shifters | SHIMANO Ultegra Di2 (ST-R8170) |
| Gears | 2 x 12 |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO Ultegra (BR-R8170) |
| Rotors | SHIMANO Ultegra (RT-CL800) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CR 40 Carbon | Tubeless Ready | 40mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-240A Center Lock |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR RS | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Integrated Bottle Cages | Integrated Rear Light 20 StVZO | Computer mount for Garmin, Wahoo and GoPro mount |
| Tire Clearance | 34mm measured tire |
| Weight without Pedals | 10.2kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | wht blk gry |
| Marketing Color | Metallic White |
| Paint Direction | Cromax X8001 |
| HEX Display | #dcd9d5 |
| LAB Color Scan | 86.90, 0.00, 2.60 |
| CHF | 9999 |
| EUR | 9999 |
| USD – USA | 11199 |
| USD – International | 9999 |
| CAD | 13999 |
Prodotti correlati
5.299,00€
4.199,00€
6.499,00€
