Experience the Speedmachine 01 One in stunning BMC Bikes Carbon / Sundowner Carbon.
10.999,00€
COD:
BMC-speedmachine-01-one-2027
Categoria: Bici complete
Experience the Speedmachine 01 One in stunning BMC Bikes Carbon / Sundowner Carbon. Ride faster, farther, and in style!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | Integrated Fuel Tank 1200 Hydration System | Integrated Rear Storage 260 | Full Mount – UDH | Flat Mount Disc | 142x12mm Thru-Axle |
| Fork | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology stealth cable routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 100 x 12mm Thru-Axle |
| Handlebar | BMC Speedmachine Flat Cockpit | Profile Design Aeria Ultimate with Ergo+ Armrests and 45/25 SLC Aerobar Extensions |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon Aero Seatpost | 0mm, 12.5mm, 25mm Offsets |
| Saddle | Fizik Transiro Aeris Long Distance R5 |
| Crankset | SRAM Force AXS (FC-FRC-P-E1) |
| Chainrings | 48-35T |
| Power Meter | SRAM Force AXS Power Meter | Single Side (FC-FRC-P-E1) |
| Cassette | SRAM Force (CS-XG-1270-E1) |
| Cassette Size | 10-33T |
| Chain | SRAM Force (CN-FRC-E1) |
| Front Derailleur | SRAM Force AXS (FD-FRC-E-E1) |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS (RD-FRC-E-E1) |
| Shifters | SRAM Blip AXS Wireless 4 units |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB T47 68mm Road Bottom Bracket (BB-DUB-T47-A1) |
| Brake Levers / Calipers | SRAM S-900 Aero HRD Disc Brake (DB-S-900-A1) |
| Rotors | SRAM CenterLine X Rotor (RT-CLN-X-A2) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | DT Swiss ARC 1600 SPLINE | 65mm |
| Hubs (F/R) | DT Swiss 350 SPLINE | Ratchet System 36 SL |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR RS | Tubeless | 26mm front, 28mm rear |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Fuel Tank 1200 with straw and bite valve | Bottle 400 (UCI compliant) | Rear Storage 260 | Intergrated Rear Light 25 |
| Tire Clearance | 30mm measured tire |
| Weight without Pedals | 9.2kg | Size M as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | red wht cbn |
| Marketing Color | Carbon / Sundowner Carbon |
| Paint Direction | Cromax 73400 & Cromax T9455 |
| HEX Display | #322f2d & #40170b |
| LAB Color Scan | 19.71, 1.28, 1.76 & 14.22, 19.56, 17.28 |
| CHF | 10999 |
| EUR | 10999 |
| USD – USA | 12399 |
| USD – International | 10999 |
| CAD | 15399 |
| BRAND | BMC |
|---|---|
| Anno | 2027 |
| COLORE | Carbon / Sundowner Carbon |
| TAGLIA | S, M, L |
Prodotti correlati
4.199,00€
5.599,00€
5.199,00€
