“Specialized Flashback fanalino posteriore 2024” è stato aggiunto al tuo carrello. Visualizza carrello
Specialized Roval Terra C III 2026
Inspired by our flagship model and built for durability, the Terra C III is the perfect match for your desire to push farther and explore deeper.
0,00€
COD:
30026-49
Categoria: Ruote
Inspired by our flagship model and built for durability, the Terra C III is the perfect match for your desire to push farther and explore deeper. Using the same FlatStop protection as Terra CLX III and built to work with tires from 35–60mm wide, your weekend adventures just leveled up.
| Componenti | |
|---|---|
| Wheel Size / ETRTO | 622 x 27 (700c) |
| Tubeless Compatibility | Yes |
| Insert Compatibility | Yes |
| Brake Compatibility | Disc (Centerlock) |
| Rim Construction | Carbon Clincher Hooked |
| Valve Stem Length | Roval Tubeless Vlave, Alloy 35mm |
| Hole Count | Front: 24H, Rear: 24H |
| Rear Rim | Terra C III Carbon Clincher, 700c (CR2479) |
| Rear Rim Dimensions | Depth: 25.5mm, External Width (at widest point): 38mm, Internal Width: 27mm, Bead Hook Width: (4.9)mm |
| Front Rim | Terra C III Carbon Clincher, 700c (CR2479) |
| Front Rim Dimensions | Depth: 25.5mm, External Width (at widest point): 38mm, Internal Width: 27mm, Bead Hook Width: (4.9)mm |
| Mozzo posteriore | DT Swiss 370 Straight Pull, Center Lock, 12x142mm |
| Rear Freehub Body | DT Swiss Ratchet LN (18T): Sram XD-R |
| Rear Hub Bearing | DT Swiss Stainless Steel – DS: 6902 (15 x 28 x 7 mm), NDS: 6902 (15 x 28 x 7 mm) |
| Mozzo anteriore | DT Swiss 370 Straight Pull, Center Lock, 12x100mm |
| Front Hub Bearing | DT Swiss Stainless Steel – DS: 6902 (15 x 28 x 7 mm), NDS: 6902 (15 x 28 x 7 mm) |
| Nipples | Sapim Secure Lock Double Square Alloy Blk, 2.0 x 18mm, 16cNm |
| Rear Spokes | Sapim D-Light Straightpull, 2.0×1.65mm: 24qty, (DS: 289mm, NDS: 293mm) |
| Rear Lacing Pattern | One-Cross / Three-Cross (2:1), Not Tucked |
| Front Spokes | Sapim D-Light Straightpull, 2.0×1.65mm: 24qty, (DS: 292mm, NDS: 292mm) |
| Front Lacing Pattern | Two-Cross / Radial (2:1), Not Tucked |
| Tubeless Tape Width | 29mm |
| Tire Type | Clincher Tubeless and Clincher Tube Type |
| Design Tire | Pathfinder TLR Fast Gravel Tire 45mm |
| Approved Tire Widths | 35mm-60mm |
| Max Pressure | 35mm – 70psi, 36-45mm – 55psi, 46-50mm – 45psi, 51-60mm – 40psi |
| Wheelset Weight | 1,594g (with valves and tape) |
| Rear Weight | 849g (with valves and tape) |
| Front Weight | 745g (with valves and tape) |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Assembly Method | Hand Built |
| Weight Limit | 275 lbs. / 125 kg. |
| Certifications | ISO 5775-2, UCI Approved |
| E-bike Approved | Yes, SL style systems or max 350W |
| Extra | 4 Extra Spokes and Nipples |
| BRAND | Specialized |
|---|---|
| Anno | 2026 |
| COLORE | Satin Carbon/Satin Black |
| TAGLIA | 700c Front, 700c Rear |
Prodotti correlati
149,00€
69,00€
