Specialized LEVO COMP CARBON G4 NB FJ 2026
Levo 4: SuperNatural E-MTB Power, Ride, and Range
7.999,00€
COD:
95226-6
Categoria: E-Bike MTB
The Specialized Science Club Introduces the Levo 4, an electric mountain bike so advanced it transforms you into a cycling cyborg. Together you’re SuperNatural, fortified with super power, traction, control, and range to conquer any off-road terrain. Levo 4, Where Super Meets Natural.
| Componenti | |
|---|---|
| UI/Remoto | All New MasterMind T3 Display System, 2.2" high resolution color screen, fully customizeable with Specialized app |
| Motore | All New Specialized 3.1 Motor, 101Nm torque, 666W power |
| Caricatore | Specialized 4amp charger |
| Batteria | 840Wh battery |
| Collarino sella | Alloy, 38.6mm |
| Forcella | FOX FLOAT 36 Rhythm, GRIP damper, two position Sweep adjustment, 15x110mm axle, 44mm offset, 160mm of travel |
| Telaio | All new Levo 4 frame, FACT 11m carbon chassis and rear-end, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, w/ SWAT storage, 150mm of travel, side entry battery, fork travel up to 180mm |
| Ammortizzatore posteriore | FOX FLOAT X Performance with Specialized GENIE Shock Tech, Ride Dynamics Trail Tune, 2-position lever, LSR adjustment |
| Freno anteriore | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm Rotor |
| Freno posteriore | SRAM Maven Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Rotor |
| Pacco pignoni | SRAM XS-1270 Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Ingranaggi | SRAM T-type ring, 34T, 104 BCD, steel |
| Comandi | SRAM AXS POD Controller |
| Catena | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Cambio posteriore | SRAM S1000 Eagle Transmission, Wired SRAM AXS battery (powers AXS rear derailleur with integrated hot shoe directly off the Levo 4 main battery). |
| Guarnitura | SRAM S1000 Crankset, ISIS interface, Integrated Guard, 55mm Chainline, 155mm |
| Mozzo anteriore | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Pneumatico posteriore | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 27.5×2.3" |
| Pneumatico anteriore | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29×2.3" |
| Raggi | DT Swiss Industry |
| Mozzo posteriore | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Cerchi | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Camere d'aria | Standard, Presta valve |
| Attacco manubrio | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Sella | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails |
| Manopole | Specialized Trail Grips |
| Manubrio | Alloy handlebars, 35mm diameter, 8 degree back sweep, 6 degree up sweep, S2: 30mm rise, 780mm width, S3-S5: 40mm rise 800mm width |
| Reggisella | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S2: 125mm, S3: 170mm, S4-S6: 190mm |
| SWAT | SWAT internal downtube storage |
| Geometria — S2 | |
|---|---|
| Lunghezza Pedivella | 155mm |
| Larghezza Manubrio | 780mm |
| Lunghezza Attacco man. | 40mm |
| Larghezza Sella | 155mm |
| Lunghezza Reggisella | 125mm |
| Stack | 618mm |
| Reach | 435mm |
| Headtube Length | 95mm |
| Headtube Angle | 64.5° |
| Altezza movimento centrale | 350mm |
| BB Drop | 29.5mm |
| Trail | 132mm |
| Fork Length (full) | 577mm |
| Offset forcella / Rake | 44mm |
| Avancorsa | 765mm |
| Lunghezza Batticatena | 435mm |
| Interasse | 1200mm |
| Top-tube Length (horizontal) | 578mm |
| Altezza Standover | 753mm |
| Lunghezza piantone | 390mm |
| Angolo Sella | 77° |
| Saddle Height for Effective ST Angle | 690mm |
| Max Seatpost Insertion | 274mm |
| Min Seatpost Insertion | 80mm |
Prodotti correlati
5.999,00€
649,00€ - 675,00€Fascia di prezzo: da 649,00€ a 675,00€
1.499,00€
