“Specialized Air Tool Road Mini con staffa 2024” è stato aggiunto al tuo carrello. Visualizza carrello
Specialized Crux 5 Expert – SRAM Force XPLR 2027
The Crux 5 was born from the fastest gravel race bike ever made.
0,00€
COD:
91427-3
Categoria: Bici complete
The Crux 5 was born from the fastest gravel race bike ever made. Not just because it’s the lightest. Not just because it’s our most aero. Not just because it handles dirt like a Tarmac handles pavement. But because it delivers the lowest real-world Time to Finish of any gravel bike ever made. Crux 5 turns more of your effort into pure speed—validated across real race courses, real terrain, and real riders. When the goal is the top step, nothing in gravel gets you there faster.
| Componenti | |
|---|---|
| Telaio | Crux 5 FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc, UDH dropout |
| Forcella | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Freno anteriore | SRAM Force E1, hydraulic disc |
| Freno posteriore | SRAM Force E1, hydraulic disc |
| Ruota anteriore | Roval Terra C III, 27mm inner width carbon rim, tubeless ready, 25.5mm depth, DT 370 hub, 24h, Sapim D-Light spokes |
| Ruota posteriore | Roval Terra C III, 27mm inner width carbon rim, tubeless ready, 25.5mm depth, DT 370 hub, 24h, Sapim D-Light spokes |
| SeatPost | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Attacco manubrio | Roval Rapide, alloy, 4 bolt, -6 degrees |
| Collarino reggisella | Integrated Wedge |
| Peso | 8,22 kg |
|---|---|
| BRAND | Specialized |
| Anno | 2027 |
| COLORE | Burnt Gold/Dolomite Metallic/Obsidian Metallic, Shadow Silver/Obsidian Metallic |
| TAGLIA | 49, 52, 54, 56, 58, 61 |
Prodotti correlati
149,00€
69,00€
