Legendary performance for demanding riders: The BMC Teammachine SLR 01 FOUR carbon road bike.
COD:
BMC-teammachine-slr-01-four-2026
Categoria: Bici complete
Legendary performance for demanding riders: The BMC Teammachine SLR 01 FOUR carbon road bike. Experience top quality & speed – get started now!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine SLR 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine SLR 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle | 48mm offset Size 47-51 43mm offset Size 54-61 |
| Handlebar | ICS Carbon Evo | One Piece Full Carbon Cockpit | 127mm drop, 70mm reach, 8° flare |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 10mm Offset |
| Saddle | Fizik Argo Vento R3 | 140mm |
| Crankset | SHIMANO Ultegra (FC-R8100) |
| Chainrings | 52-36T |
| Power Meter | 4iiii Precision Gen3+ Power Meter (Non-Drive Side) |
| Cassette | SHIMANO Ultegra (CS-R8100 or CS-R8101) |
| Cassette Size | 11-30T |
| Chain | SHIMANO CN-M8100 |
| Front Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (FD-R8150) |
| Rear Derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 (RD-R8150) |
| Shifters | SHIMANO Ultegra Di2 (ST-R8170) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Ultegra Press-Fit Bottom Bracket (SM-BB72-41B) |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO Ultegra (BR-R8170) |
| Rotors | SHIMANO Ultegra (RT-CL800) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CR 40 SL Carbon | Tubeless Ready | 40mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-240 Center Lock |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR | 26mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | Computer mount for Garmin and Wahoo |
| Tire Clearance | 32mm measured tire |
| Weight without Pedals | 7.1kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | cbn wht gry |
| Marketing Color | Carbon Black |
| CHF | 8499 |
| EUR | 8499 |
| USD | 8999 |
| CAD | 11899 |
| SCEUR | 8799 |
| SEK | 100000 |
| NOK | 103000 |
| DKK | 65499 |
Prodotti correlati
749,00€
13.999,00€
