BMC Trackmachine 01 Frameset 2026
6.999,00€
BMC Teammachine SLR 01 SIX 2027
6.499,00€
Discover the Teammachine R 01 Five by BMC Bikes in striking Metallic Red / Carbon.
6.499,00€
COD:
BMC-teammachine-r-01-five-2027
Categoria: Bici complete
Discover the Teammachine R 01 Five by BMC Bikes in striking Metallic Red / Carbon. Unleash your ride with style and performance!
| Specifiche tecniche | |
|---|---|
| Frame | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 142mm Thru-Axle |
| Fork | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon | ICS Technology Stealth Cable Routing | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Stem | BMC ICS2 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 6 | Alloy 6061 | Race Geometry | 135mm drop, 70mm reach, 6° flare |
| Grips | BMC Tacky 3mm |
| Seatpost | Teammachine R 01 | 01 Premium Carbon Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Selle Italia SLR Advan | Tubular Steel Rails | 145mm |
| Crankset | SHIMANO 105 (FC-R7100) |
| Chainrings | 52-36T |
| Cassette | SHIMANO (CS-HG710) |
| Cassette Size | 11-36T |
| Chain | SHIMANO CN-M6100 |
| Front Derailleur | SHIMANO 105 Di2 (FD-R7150) |
| Rear Derailleur | SHIMANO 105 Di2 (RD-R7150) |
| Shifters | SHIMANO 105 Di2 (ST-R7170) |
| Gears | 2 x 12 |
| Bottom Bracket | SHIMANO Press-Fit Bottom Bracket (BB-RS500-PB) |
| Brake Levers / Calipers | SHIMANO 105 (BR-R7170) |
| Rotors | SHIMANO 105 (RT-CL700) |
| Rotor Size (F/R) | 160 / 160mm |
| Rims | CR 50 Carbon | Tubeless Ready | 50mm |
| Hubs (F/R) | TXC-812 & TXC-240A Center Lock |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR | Tubeless | 28mm |
| Tubeless Information | Tubeless Rim | Tubeless Tires |
| In the Box | Aerocore Bottle Cages | High and low ICS top cones, 3x10mm spacers , 2x3mm spacers |
| Tire Clearance | 30mm measured tire |
| Weight without Pedals | 8.0kg | Size 54 as pictured with all accessories |
| ASTM Classification | Level 1 |
| System Weight Limit | 110kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) | Safety Instructions GPSR (EU) Responsible person according to GPSR (EU) |
| Color Code | red blk cbn |
| Marketing Color | Metallic Red / Carbon |
| Paint Direction | Cromax T1862 & Cromax 73400 |
| HEX Display | #ce0500 & #322f2d |
| LAB Color Scan | 43.99, 68.14, 61.06 & 19.71, 1.28, 1.76 |
| CHF | 6499 |
| EUR | 6499 |
| USD – USA | 7299 |
| USD – International | 6499 |
| CAD | 9099 |
Prodotti correlati
4.199,00€
5.199,00€
0,00€
